Diş Kırılması Neden Olur?

Diş Kırılması Neden Olur?

Dişlere alınan herhangi bir darbenin sebep olduğu travmatik durumlardan diş gıcırdatmaya kadar bir çok farklı nedenle dişler kırılabilir.

Belli Başlı Ağızda Diş Kırılması Nedenleri

  • Kemik erimesi
  • Ağzın içindeki dolgulu dişlerin sayısının fazla olması
  • Aşırı derecede soğuk ya da sıcak besinlerin tüketilmesi
  • Uyku esnasında dişlerin gıcırdatılması
  • Dişe alınan darbeler
  • Ceviz, fındık gibi kabuğu sert besinlerin ısırılması

Diş Kırığı Ağrısı Bitkisel Yöntemlerle Giderilir mi ?

Diş kırığı ağrısını gidermek için bir çok farklı bitkisel yöntem olduğu söylense de , unutmamanız gereken kırığın en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğidir. Zira diş kırıkları başlangıçta kolayca tedavi edilebilirken zamanla kanal tedavisi veya diğer uzun ve masraflı süreçlerle karşılaşılmasına yol açabilir.

Diş Kırılması Kaplama İle Tedavi Edilebilir Mi?

Diş kırıklarında oluşan duruma diş kırıklarının tedavi şekli belirlenir. Kırığın büyüklüğü köke çok fazla yaklaşmamışsa kırık parça çıkartılır ve o kırık dokuya tedavi uygulanır. Kırık dişin sinirine yani pulpaya kadarsa kanal tedavisi yapılır. Kırık parçası ise porselen veya benzeri kaplamalar ile tedavi edilir. Dişteki kırık köke kadar gitmişse dişin çekilmesi gerekebileceğinden dişlerde kırık maydana gelmesi halinde derhal bir diş hekimine gidilmelidir.

Diş Kırılmasına Çözüm Nedir?
Diş Kırılmasına Dolgu Olur Mu ?

Diş kırılmasında yaptığımız en yaygın iki tedavi dolgu ya da porselen kaplamadır. Buradaki en önemli faktör yapacağımız muayene esnasında elde ettiğimiz bulgulardır.
Hangi dişin kırıldığı , kırığın boyutu , sinirlerin açığa çıkıp çıkmadığı , yandaki dişlerde dolgu veya kaplama gibi tedaviler uygulanıp uygulanmadığı gibi genel durumların yanında hastamızın tedaviden beklentisi gibi bir çok özel durum ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
Eğer diş kırılmasına ne yapılır veya diş kırılmasına çözüm nedir diyorsanız , ilk olarak yapmanız gereken zaman kaybetmeden bir diş hekimi muayenesinden geçmenizdir.

Diş Kırılmasına Hangi Bölüm veya Hangi Doktor Bakar?

Diş kırılması dahil bütün diş tedavileri tüm diş hekimleri tarafından muayenehanelerde tedavi edilmektedir. Tedavilere yönelik farklı bölümler diş hekimliği fakültelerinde bulunmakta olup , muayanehanesi olan her serbest diş hekimi zaten bu bölümlerde eğitimini tamamlayarak diş hekimi diplomalarını almışlardır. Oral diagnoz olarak isimlendirilen ilk muayene bölümünün amacı da gerekli tedavinin ne olduğunun tespit edilerek hangi tedavinin yapılacağına göre yönlendirilme yapılmasıdır.
Diş kırılmasına uygulanacak tedavi , ancak kırık dişin muayene edilmesi sonucunda tespit edilebilir.

Bir cevap yazın