Diş Hijyeni ve Profilaksisi

Diş Hijyeni ve Profilaksisi

Diş hijyeni nedir ve nelerden oluşur?

Diş hijyeni, ağız boşluğunu temizlemeyi ve korumayı amaçlayan tüm uygulamaları ifade eder.

Bu işlem hem diş fırçası hem de diş ipi gibi geçerli aletler sayesinde hem ev düzeyinde hem de daha profesyonel bir şekilde veya güvenilir diş hekiminiz tarafından yapılmalıdır.

Bu, ölçeklendirme hedefi olan profesyonel diş hijyeni anlamına gelir.
Profesyonel ekipman ve ürünler kullanılarak yapılan bu prosedür, dikkatli diş hekimliği hijyeninin bile çözemediği tartar ve plakların derinden uzaklaştırılmasını sağlar.

Tartar ve plak, diş ve diş etlerinin en kötü düşmanları.

Plak, ağız boşluğunun farklı alanlarında meydana gelen ve bakteri oluşumunu tetikleyen ana etkenlerden biri olan bakteri birikiminden başka bir şey değildir.

Plak sık ve doğru evde kullanılan diş hijyeni uygulaması sayesinde çıkartılmazsa, risk kireçlenmesi ve tartar hale gelmesidir.

Bahsedildiği gibi, evdeki elimizdeki aletler plak ve tartarın% 100’ünü çıkarmak için yeterli değildir ve bu nedenle daha ciddi patolojilerde dejenerasyondan kaçınmak için en az altı ayda bir ölçeklendirme tedavileri öneriyoruz.

Diş hijyeni için ipuçları.

Evde mükemmel ağız hijyeni olan hastalarda da belirtildiği gibi, yılda en az iki kez ölçeklendirme yapılması önerilir.
Bunlar genel endikasyonlardır çünkü mükemmel oral hijyene sahip iki kişide bile tartar oluşumu, kişisel bir yatkınlık gibi öznel faktörlere maruz kalmaktadır.
Ana
ipucu : Dişlerinizi düzenli olarak fırçaladığınızdan ve kaliteli ürünler kullandığınızdan emin olun;
Öznel faktörler:
Tükürüğün kimyasal bileşimi (doğal antibakteriyel) kişiden kişiye farklılık gösterir;
Her bir kişinin takma şekli farklıdır, ne yazık ki ya da neyse ki, kendi kendini temizleme kabiliyetine sahip olan ve bu nedenle yüksek ağız boşluğunun sağlığını koruyabilen ve diş çürüğü oluşumuna daha yatkın olan diğer konular vardır.